Yeni Araç Genel Garantisi

Yeni aracın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı, 

a-  6502  sayılı Tüketicinin Korunması hakkında Kanunda belirtilen Tüketiciler ve binek otomobiller için teslim tarihinden itibaren 2 yıl (sınırsız kilometre) garanti altındadır.

b- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirtilen Tüketiciler Haricindekiler (Ticari ve Mesleki Amaçlarla Satın alınan, Kullanılan ve Yararlanılan Araçlar İçin) ve Hafif Ticari Araçlar için teslim tarihinden itibaren 2 yıl veya 100.000 km. süresince (hangisi önce dolarsa) garanti altındadır.

c-  Tüm Skoda binek otomobilleri; kilometre sınırı olmaksızın 3 yıl boya garantisi; Skoda Fabia

(12/1999-02/2008 arası üretilen araçlar), Skoda Octavia Tour (07/1996’dan itibaren üretilen

araçlar) ve Skoda Superb (10/2001-02/2008 arası üretilen araçlar) 10 yıl Paslanma Sonucu Delinmeye Karşı Gövde Garantisi’ne sahiptir. Yeni Skoda Fabia (12/2006’dan itibaren üretilen araçlar), Skoda Octavia (02/2004’den itibaren üretilen araçlar), Yeni Skoda Octavia (11/2008’den itibaren üretilen araçlar), Skoda Roomster (03/2006’dan itibaren üretilen araçlar), Yeni Superb (03/2008’den itibaren üretilenaraçlar) ve Skoda Yeti ise 12 yıl Paslanma Sonucu Delinmeye Karşı Gövde Garantisi’ne sahiptir.

d. Genel Parça Garantisi: Aracın 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile 4822 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında  Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a dayanılarak yürürlüğe konulan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik uyarınca; Garanti Belgesi ile satılması zorunlu olan bir parçanın (Araç Lastikleri, Farlar, Gösterge Tablosu ve Göstergeler, Merkezi Kilitler, Emniyet Kemeri ve Bağlantıları, Emniyet Camları, Egzoz Boru ve Susturucuları, Şarj Dinamosu, Jantlar, Katalitik Konvertörler, Amortisörler, Radyatörler, Oto Klimaları) Skoda yetkili servislerince değiştirilmesi durumunda, aracın yaş ve kilometresine bakılmaksızın, bu parçanın malzeme, montaj ve işçilik hatalarından dolayı arızalanmasına karşı, parça; fatura tarihinden itibaren 2 yıl garanti kapsamındadır. Diğer parçalar için garanti süresi fatura tarihinden itibaren 24 ay’dır.

e. Garanti Ücreti: Garanti onarımları karşılığında; parça, işçilik ve harici malzeme / işçilik adı altında, müşteriden herhangi bir ücret talep edilemez.

f. Garanti işlemleri sırasında değiştirilen malın garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır.

g. Garanti süresi içerisinde arızalanan aracın, yürüyerek gitmesinde sakınca olmaması halinde, en yakın Skoda Yetkili Servisine ulaştırılması araç sahibinin sorumluluğundadır.

h. Garanti kapsamındaki arızalar teknik açıdan kusursuz bir şekilde onarılarak giderilebiliyorsa, garanti uygulamasındaki yükümlülükler hem tamiratı hem de değiştirmeyi içerdiğinden, parça komple değiştirilmeden de onarım yapılabilir.

ı.  Mobilite Garantisi: Mobilite garanti süresi aksi belirtilmedikçe iki yıl ile sınırlandırılmıştır.

Aşağıdaki durumlarda garanti geçerli değildir:

Periyodik bakımlar zamanında, düzenli olarak, gerekli teknik bilgi ve yetkinliğe sahip servisler tarafından yapılmamışsa

Araç kullanımına ilişkin kullanım kılavuzuna uyulmamışsa

Araç uygun olmayan şartlarda veya aşırı yük altında kullanılmışsa (örneğin; yarış aracı, off-road aracı olarak kullanılması halinde)

Satın alınan araç daha önce gerekli teknik bilgi ve yetkinliğe sahip olmayan servisler ya da kişiler tarafından onarım görmüşse

Araca imalatçı firma tarafından onaylanmamış herhangi bir parça takılmışsa veya araçta imalatçı firma tarafından onaylanmayan bir değişiklik yapılmışsa

Satın alınan araçtaki hata bildirilmemişse ya da kayıt altına alınması sağlanmamışsa

Servis tarafından yapılan uyarılara rağmen, bildirilen süre içinde araç sahibi ya da kullanıcıları onarıma imkân sağlamamışsa

Ayrıca;

Normal kullanım sonucu ve malzemenin doğası gereği parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar garanti kapsamında değildir. Aşınmaya maruz olan bu parçalara örnek; ampuller, fren ve debriyaj balataları, filtreler, lastikler, sigortalar, bujiler ve silecek lastikleridir. Fakat söz konusu parçalarda malzeme, işçilik ve montaj hatası; yani fabrikasyon hatası tespit edilirse parçalar garanti başlangıç tarihinden itibaren ilk 6 ay veya 10.000 km boyunca (hangisi önce dolarsa) garanti kapsamında değerlendirilebilir. Araç üzerinde yapılan değişiklikler veya modifikasyonlar söz konusu ise bunlarla ilgili olarak meydana gelen arızalarda garanti geçerli değildir.

Yol şartlarından, kullanım şeklinden ve yakıt kalitesinden doğrudan etkilenen parçalar (amortisörler, rot başları, enjektörler, dizel partikül filtresi gibi) fabrikasyon bir hata söz konusu olmadıkça garanti kapsamı dışındadır.

"Hareketsiz araç"ın tanımı: Hareketsiz araç; kendi gücüyle servis garajına kadar hareket edemeyen veya üreticinin teknik sorunlar ve güvenlik nedeniyle kullanımını yasakladığı araçtır.

Aracın üretim hatası sonucunda hareket ettirilememesi durumunda, Škoda yetkili servisi veya uygun bir yardımcı şirket aşağıdaki hizmetleri sağlar:

Yol yardımı (Škoda yetkili servisi veya Assistance Şirketi)

Arıza yol üzerinde tamir edilemezse, aracın içerisindeki yolcularla birlikte en yakın Škoda yetkili servisine çekilmesi;

Onarımın(tercihen)gerçekleştirilmesi;

Tamirin aynı günde gerçekleştirilememesi durumunda, Škoda yetkili servisi veya ilgili yardımcı şirket aşağıda belirtilen üç olasılıktan birisini gerçekleştirir:

Belirtilen süre boyunca yedek bir araç temin etmek;

Araçtaki yolcuların bir gece konaklaması – yemek hariç (en fazla üç yıldızlı otel)

Gidilecek yere alternatif ulaşım sağlamak (gerektiğinde toplu taşımacılık kullanılır).

Tüm servisler müşteriye ücretsiz sunulur. Müşterinin sorumluluğundaki arızalar (örneğin hatalı yakıt) veya şiddetli dış etkilere maruz kalınması (örneğin trafik kazaları) ücretsiz hizmetlerin dışındadır.

Bu temel servis kapsamı, söz konusu ülkede uygulanan özel şartlara göre ithalatçı tarafından genişletilebilir.